Trening medyczny rozwija świadomość własnego ciała, koordynację ruchową, propriocepcję (zmysł odczuwania ciała w przestrzeni), zakres ruchu w stawach, stabilizację głęboką i prawidłowy oddech, wykorzystując ćwiczenia z pogranicza jogi, pilatesu, ćwiczeń korekcyjnych i treningu funkcjonalnego. Te aspekty treningu są szczególnie istotne dla każdej osoby, która chciałaby poprawić funkcjonowanie swojego organizmu na co dzień. Jeśli odczuwasz sztywność w ciele, bóle kręgosłupa, zmniejszone zakresy ruchu, zamkniętą postawę ciała i chcesz bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia z uwzględnieniem ograniczeń zdrowotnych to trening medyczny jest dla Ciebie.
Trening medyczny pozwala dostosować aktywność fizyczną do naszego stanu zdrowia
Choroby, bóle i przebyte kontuzje powodują, że pojawia się u nas lęk przed ćwiczeniami i obawa, że w wyniku aktywności fizycznej jeszcze bardziej pogorszymy swój stan zdrowia. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Bez regularnej aktywności fizycznej stajemy się więźniami we własnym ciele i pogłębiamy nasz negatywny stan-psychofizyczny związany z brakiem ruchu i to niezależnie od tego, co było jego pierwotnym źródłem. Z ruchem związane jest odżywienie i dotlenienie tkanek, krążenie limfy, oraz funkcjonowanie wszystkich układów w ciele. Ograniczając aktywność fizyczną wpadamy w błędne koło ponieważ z brakiem ruchu wiąże się dalszy spadek naszej sprawności fizycznej i pogorszenie stanu zdrowia. Stąd bardzo ważne jest znalezienie przystępnej dla siebie formy aktywności fizycznej. Od regularnych spacerów, po bardziej specjalistyczny trening jak trening medyczny.
Kto prowadzi trening medyczny?
Trening medyczny prowadzi trener medyczny, który jest fizjoterapeutą, lub trenerem o specjalizacji medycznej. Trener medyczny powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki, która pozwala na ocenę funkcjonalną układu ruchu ćwiczącego, zaplanowanie i poprowadzenie treningu medycznego. Trener medyczny pomaga również dokonać zmian w stylu życia służących poprawie stanu zdrowia. Będzie Cię wspierał w rzuceniu palenia, wyregulowaniu rytmu dobowego, zwiększeniu spontanicznej aktywności fizycznej, poprawie nawyków żywieniowych. Trener medyczny powinien cechować się również empatią i wyrozumieniem dla osób z problemami zdrowotnymi.
Dla kogo skierowany jest trening medyczny?
Trening medyczny skierowany jest dla osób dla których zdrowie jest priorytetem, a więc teoretycznie dla każdego. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczenia ruchowe, które powstają na skutek siedzącego trybu życia. W praktyce to dopiero pojawienie się bólu, kontuzji, choroby, czy ograniczeń w ciele zwraca naszą uwagę na prozdrowotne aspekty treningu. Większość osób skorzysta z wplecenia elementów treningu medycznego do swojego życia.
- Dla osób po zakończonej rehabilitacji – trening medyczny pomaga wrócić do aktywności fizycznej, bądź ją zacząć. Praca z rehabilitantem bywa pierwszym doświadczaniem z kierunkową pracą nad ruchem. Stąd pacjenci później chętniej podejmują się treningów z medycznym trenerem personalnym i dalszego rozwijania swojej sprawności już po zakończonej rehabilitacji i powrocie do zdrowia.
- Dla osób z chorobami przewlekłymi – trening medyczny pozwala dostosować aktywność fizyczną do aktualnego stanu zdrowia. Trening w chorobach przewlekłych nie powinien wzmagać stanu zapalnego, a powinien poprawiać krążenie limfy, dotleniać organizm, redukować stres i napięcie w ciele.
- Dla osób starszych – trening medyczny pozwala zachować zdrowie układu kostno-stawowego, nerwowego i naczyniowego szczególnie istotnych dla seniorów.
- Dla osób prowadzących siedzący tryb życia – trening medyczny niweluje skutki długotrwałej pozycji siedzącej, przeciążeniowych bóli kręgosłupa. Jeśli odczuwasz sztywność w ciele, bóle kręgosłupa, zmniejszone zakresy ruchu, zamkniętą postawę ciała i szukasz sposobu na przywrócenie swobody ruchu to trening medyczny jest dla Ciebie.
- Dla młodzieży – trening medyczny kształtuje prawidłowe wzorce ruchowe i postawę ciała, kluczowe dla sprawności i zdrowia w życiu dorosłym.
- Dla osób którym zależy na wysokiej jakości życia – trening medyczny pomaga zachować zdrowie psychiczne i fizyczne jako element wellbeing. Trening medyczny może być formą relaksacji, albo wyładowania napięcia przy intensywnym tryb życia.
- Dla osób rozpoczynających aktywność fizyczną/wracających po przerwie – trening medyczny pozwala rozpocząć aktywność fizyczną w bezpieczny sposób, przez kształtowanie prawidłowych wzorców ruchowych.
- Dla kobiet w ciąży – trening medyczny skupia się na ćwiczeniach odpowiednich dla kobiet w ciąży, które nie zwiększają ciśnienia w jamie brzusznej.
Jak wygląda trening medyczny?
Trening medyczny podobnie jak trening funkcjonalny rozpoczyna się od wywiadu medycznego i oceny funkcjonalnej ruchu. Trener medyczny zwraca również uwagę na sposób oddychania, przemieszczania się, postawę ciała w ruchu, lateralizacje (różnice w funkcjonowaniu lewej i prawej strony ciała). Na tej podstawie planuje dalsze ćwiczenia skupiając się na newralgicznych punktach i ich wpływie na zdrowie. Zwraca również uwagę na pozostałe aspekty życia, które wpływają na stan psycho-fizyczny ćwiczącego. Dobór ćwiczeń w treningu medycznym służy celom ćwiczącego. Trening medyczny może też być elementem treningu skupionym na wybranym aspekcie np. nauka oddechu, wzmocnienie mięśni otaczających kręgosłup, czy wyrównanie asymetrii w ciele. Trening medyczny ze względu na swoją złożoność i rolę diagnostyki w planowaniu ćwiczeń najczęściej ma charakter indywidualny.
Ćwiczenia w treningu medycznym
Trening medyczny podobnie jak trening funkcjonalny opiera się na doskonaleniu wzorców ruchowych. Stąd trening medyczny nazywa się czasem funkcjonalnym treningiem medycznym. Trening medyczny jeszcze większy nacisk kładzie na ćwiczenia korekcyjne i prozdrowotne, oraz ich indywidualizacje. Dobór ćwiczeń zależy od sprawność i stanu zdrowia ćwiczącego.
Trening medyczny zwraca uwagę na rolę mięśni głębokich dla funkcjonowania naszego ciała. Są to między innymi mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny brzucha, wielodzielny, mięsień biodrowo-lędźwiowy. mięsień pośladkowy średni, mięsień piersiowy mniejszy. Mięśnie tworzą taśmę głęboką, są kluczowe dla zdrowia, a pomijane w treningach skupionych na zewnętrznej warstwie mięśni. Mięśnie głębokie są spodem i trudna do zaadresowania ogólnymi ćwiczeniami.
Dzięki ćwiczeniom z zakresu treningu medycznego, pozostałe ćwiczenia i aktywności ruchowe wykonuje się w nowy sposób – z większą swobodą ruchu, czuciem mięśniowym, prawidłowym oddechem, co wpływa na ich efektywność i bezpieczeństwo. W praktyce większość ćwiczących ma złożone cele i ograniczoną ilość czasu. Dlatego trening medyczny może być elementem ogólnego programu ćwiczeń jak wspomniana praca nad oddechem, albo element mobilności/stabilności. Trening medyczny doskonale uzupełnia się z pozostałymi formami treningu i może stanowić element kierunkowej rozgrzewki, czy relaksacji. Trening medyczny jest również istotnym elementem treningu personalnego.